8+

У військовій медицині є ключове поняття «золота година» для надання допомоги пораненим на полі бою: якщо протягом першої години після поранення буде надана повноцінна медична допомога, це врятує життя 90% постраждалих солдатів.

Зволікання – це смерть. Затримка у наданні допомоги тільки на дві години призводить до того, що відсоток тих, хто вижив після поранення стрімко падає до 10%.
Військово-медична служба ізраїльської армії по праву вважається однією з передових. Нещодавно вона вдосконалила систему порятунку життів поранених на полі бою, скоротивши «золотий час» до 43 хвилин, що призвело до помітного зростання кількості врятованих життів. Так, якщо під час Війни Судного дня у 1973 році загинуло до 35% поранених солдатів, то під час операції «Непохитна скеля» у липні – серпні минулого року втрати серед поранених не перевищили 6%.

ЛІКАР НА ПОЛІ БОЮ
В Ізраїлі вважають, що проблема «золотої години» може бути вирішена тільки в результаті радикальної зміни всієї багаторівневої структури надання допомоги пораненим. Тут важливо все: індивідуальні аптечки, перев’язувальні засоби, медичне спорядження, час і способи евакуації поранених.Проте вирішальне значення для порятунку життя поранених мають досвід і знання військового медика, здатного надати допомогу вже в перші хвилини після поранення, і тому військовий лікар повинен йти в бій разом з солдатами. Коли лікар, який знає, що потрібно робити, знаходиться в двох хвилинах від пораненого, це змінює хід подій.За традиційною схемою, коли працюють військові медики в арміях більшості країн світу, першу допомогу на полі бою надають, як правило, парамедики і санітари, а потім багато часу витрачається на евакуацію пораненого в тил. Поранені вмирають або потрапляють до лікарні в стані, коли медицина вже безсила.

Це відбувається тому, що при більшості бойових поранень дуже швидко, всього за 5-10 хвилин, розвивається серйозне ускладнення – шок. Він призводить до розладу дихання і серцевої діяльності. Ще однією найсерйознішою небезпекою є втрата крові: при сильній артеріальній кровотечі людина може стекти кров’ю за 30-45 секунд .В Ізраїлі ці проблеми вирішуються багатьма способами, але ключовим рішенням є надання висококваліфікованої медичної допомоги безпосередньо на полі бою. Військові лікарі знаходяться в бойових порядках воюючих підрозділів і приходять на допомогу вже в перші хвилини після поранення.

ЕВАКУАЦІЯ ПОРАНЕНИХ ПІД ВОГНЕМ
Важливим резервом для дорогоцінних хвилин «золотого години» є використання сучасного транспорту для максимально швидкої евакуації поранених з поля бою в стаціонарні лікарні. Ізраїльський досвід показує, що найбільш ефективними засобами евакуації є вертольоти і танк-булансы – танки «Меркава», обладнані під пересувні медпункти і оснащені додатковим озброєнням. Такі броньовані швидкі допомоги особливо добре показали себе при порятунку поранених під вогнем супротивника. Так, під час війни в Лівані в 2006 році вертольоти ізраїльських ВПС виконали близько 120 евакуаційних вильотів, приблизно половина з них – на ворожу територію, де евакуація проходила під вогнем супротивника. У цих вильотах вони вивезли близько 360 поранених.

Вертольоти були оснащені необхідним медичним обладнанням, в екіпажі були включені військові лікарі і парамедики, які надавали кваліфіковану медичну допомогу прямо на борту вертольотів. Евакуація поранених повітряним шляхом з поля бою в лікарні тривала в середньому близько 3,5 години. За один рейс евакуювалися в середньому 4,5 солдата. Під час евакуації повітряним шляхом не помер жоден поранений солдат.
НОВІ ТЕХНОЛОГІЇ РЯТУЮТЬ ПОРАНЕНИХ НА ПОЛІ БОЮ
Будь-яка війна стає випробувальним полігоном не тільки для нових озброєнь, а ще і для новітніх технологій порятунку життів поранених. Не стала винятком і операція «Непохитна скеля».

Вважається, що до 80% поранених гине через втрату крові. Під час операції «Непохитна скеля» у військах пройшов успішну перевірку боєм цілий комплекс нових технологій і медичних засобів, що дозволили помітно збільшити число врятованих життів.Як єдиний спосіб зупинки кровотечі використовувалося накладення джгута. Зараз в ізраїльській армії відмовилися від традиційних гумових джгутів: тепер в рюкзаку кожного солдата знаходиться «турнікет», що представляє собою 96-сантиметровий нейлоновий рукав зі джгутом усередині, з ручкою. Ручка є частиною пристрою, що складається з замків і липучок, використовуючи яке, солдат може сам собі зупинити кровотечу, навіть якщо він поранений в руку. Солдатів навчають використовувати «турнікет» ще на курсі молодого бійця.

У випадках, коли «турнікет» не підходить, наприклад, при високій ампутації або пораненні в живіт, в ізраїльській армії почали застосовувати гемостатичні перев’язувальні засоби, що містять компоненти, які сприяють згортанню крові і призначені для зупинки зовнішньої кровотечі різної інтенсивності, зокрема при пошкодженні великих судин.
Крім використання цих нових кровоспинних засобів в сумці кожного військового медика на полі бою тепер знаходяться ампули гексакапрона, що прискорює процес зупинки кровотечі.

При великій крововтраті військові медики просто на полі бою вводять розчин порошку плазми крові. Перевага цієї технології в тому, що на відміну від порцій донорської крові, що потребує охолодження чи заморожування, порошок плазми крові можна брати з собою на поле бою. Пакет порошку плазми і пляшка рідини – ось все, що потрібно для приготування розчину.Під час боїв у Газі пройшло перевірку і такий новий засіб, як своєрідна «застібка-блискавка», що надійно затягує відкриті рани, однак її застосування вимагає досить високої кваліфікації військових медиків.

Щоб дізнатись більше долучайтесь до нас :
Наша сторінка — https://www.facebook.com/paramedicIF/
Наша група — https://www.facebook.com/groups/1734563000172931/
Джерело : https://zbroya.info/ru/

8+

от admin