2+

 

Стандартна гармата ВМС США може стріляти новими снарядами та збивати швидкісні цілі значно дешевше, ніж використовувати зенітні ракети.

ВМС США досить скромно випробували нове озброєння минулого літа, яке могло б змінити боротьбу на морі. Високошвидкісний снаряд (HVP повна назва Hyper Velocity Projectile) запускають з існуючих гармат есмінців та крейсерів. Швидкість снаряду сягає 3 Мах. Керований снаряд, що містить вибухівку може вражати ворогів на землі на відстані втричі більше та точніше, ніж звичайні корабельні гарматні боєприпаси. Також він може перехоплювати протикорабельні ракети, забезпечуючи економічну альтернативу до все більш дорожчих зенітних ракет.

Згідно з даними сайту USNI News, ракетній есмінець USS Dewey (DDG-105) класу Арлі Берк запустив двадцять швидкісних снарядів у ході військово-морських навчань на Тихому океані RIMPAC 2018. Хоч тест і не був таємницею, про нього не повідомляли у ВМС. Тоді було перше використання HVP військовим кораблем у морі.

Кожен з основних надводних кораблів ВМС США оснащений 5-ти дюймовою гарматою MK 45. На відміну від рейкотронів, ці гармати використовують енергію згорання пороху та запускають снаряди. Крейсери та есмінці мають одну гармату. Дані гармати зазвичай використовуються для обстрілу берегових цілей з метою послабити берегову оборону супротивника перед морською висадкою, однак можуть бути застосовані й по надводним кораблям та повітряним загрозам.

Однак сам характер некерованих снарядів робить їх не такими точними як ракети. У наш час висадка морського десанту рідкісне явище, що роблять гармати все складнішими у віці швидкісних ракет.

На початку 2010-тих років ВМС США та британська корпорація BAE Systems розпочали спільну роботу над створенням технології високошвидкісних (гіперзвукових) снарядів для рейкотрону. Рейкотроновий снаряд розвивав швидкість до 7 Мах. Відомо, що новий снаряд оснащений обертовим оперенням, завдяки якому і здійснюється управління його польотом. За керування оперенням відповідає вбудована обчислювальна система, що здійснює наведення на ціль за координатами GPS. Вся електроніка в снаряді залита міцною речивиною «компаунд», завдяки якій здатна витримувати колосальні перевантаження в момент пострілу. З часом технологію перенесли для заміни гарматних снарядів Mk 45. Зрештою, у складі ВМС були десятки гармат щоденного використання, у той час коли рейкотрон був відсутній у складі озброєння.

У результаті з’явився снаряд HVP для флоту, що розвиває швидкість до 3 Мах та має дальність в 40 морських миль (74 км), що втричі далі за звичайні снаряди. Снаряд також має систему наведення та стабілізатори, що дозволяють вражати цілі на суші з високою точністю, або ракети та літаки у повітрі. Застосування даних снарядів обійдеться в копійчину значно дешевше: Вартість кожного снаряду складе від 75 000 до 100 000 доларів. Це дуже велика ціна для снаряду, але значно дешевше у порівнянні з ціною зенітних ракет, таких як ESSM або SM-2, вартість яких складає близько 2 млн доларів.

Зовсім несподівано стара гарматна система, яка раніше виділялась серед корабельного озброєння знову покаже свою роль. Якщо снаряди HVP доведуть свою ефективність у перехопленні ворожих ракет, то Mk 45 можуть стати ключовою системою оборони проти хвиль протикорабельних ракет та авіації. Покладаючись на неї, можна вивільнити не один десяток ячейок УВП (Установки Вертикального Пуску) для заміни на протикорабельні або крилаті ракети.

Цікаві факти:

1. Ще можна додати, що літні випробування нових снарядів були частиною програми навчань RIMPAC-2018. У флоті планують перетворити гармату 40-літньої давності у ефективну та дешеву зброю для перехоплення крилатих ракет та безпілотних літаків.

2. Хоча HVP створювався як снаряд для рейкотрону, однак у Пентагоні в ньому вбачали потенціал озброєння для Протиракетної оборони, тому снаряд може використовуватись як рейкотроном, так і стандартною гарматою.

3. Перевагами використання нових снарядів для гармат, що використовують енергію згорання пороху — це висока частота стрільби та велика ємкість боєприпасів.

4. Щохвилини, або за 60 секунд можна запустити до 15 снарядів як для оборони від ПКР, так і для знищення надводних цілей. Це дає значну здатність для ПРО, що дозволить замінити існуючі ракети типу ESSM або комплексу Sea RAM, вартість яких складає 2 млн $ та 1 млн $ відповідно.

5. Даний снаряд знайде спільне використання у складі 3 родів Збройних Сил США:
1. Сухопутні сили
2. Корпус Морської Піхоти
3. Військово-морські сили
Калібр снарядів можна збільшити до 155-мм, які знайдуть своє застосування у наземних гаубицях, САУ M109A6 Паладін та новітніх есмінцях класу Замвольт.

6. «Ми маємо понад 1000 гармат, але дуже мало рейкотронів», — сказав начальник Управління військово-морських досліджень Вільям Ропер. Саме цей факт і призвів до появи універсального снаряду.

Підсумки:
HVP — це універсальний керований снаряд наступного покоління. Цілком придатний для широкого застосування у протиракетній обороні для захисту від балістичних або крилатих ракет, у боротьбі з надводними кораблями та інших майбутніх завданнях. Його динамічна конструкція забезпечує високу швидкість, маневренність та значно меншу кількість часу для враження цілі. Дані параметри, поєднані з точною електронікою, забезпечують ефективність та дешеву вартість для сучасних погроз, що є у повітрі та на поверхні моря. Компактна конструкція ракетного двигуна. Стріляючи меншими та точнішими снарядами зменшується ймовірність пошкоджень та збільшується безпека корабля і більша кількість набоїв.

Параметри HVP:

Довжина: 664 мм;
Вага: 40 кг;
Маса вибухівки: 6,80 кг;
Дальність стрільби:
50 морських миль (93 км) для Mark 45 Mod 4;
40 морських миллі (74 км) для Mark 45 Mod 2;
70 морських миль (130 км) для AGS (Вдосконалена арт система, яка присутня на есмінцях класу Замвольт);
43 морських милі (80 км) для артилерії калібром 155-мм;
100 (185 км) для рейкотрону.

Максимальна швидкострільність:
MK 45 — 20 пострілів на хвилину;
AGS — 10 пострілів на хвилину;
155mm Tube Artillery — 6 пострілів на хвилину;
EM Railgun — 10 пострілів на хвилину.

2+

от admin