2+

MQ-9 Reaper (початкова назва RQ-9 Predator B) — розвідувально-ударний БПЛА. Розроблений компанією General Atomics Aeronautical Systems для використання у ВПС США, ВМС Сполучених Штатів, і Британських Королівських військово-повітряних силах. Перший політ відбувся 2 лютого 2001 року. Створений на основі MQ-1 Predator. Оснащений турбогвинтовим двигуном, що дозволяє розвивати швидкість понад 400 кілометрів на годину. Практична стеля становить 13000 метрів. Максимальна тривалість польоту БПЛА MQ-9 Reaper дорівнює 24 годинам.

Втрати:

БПЛА MQ-9 Reaper був збитий на заході Ємену в неділю 1 жовтня 2017 року хустиами. Інцидент стався під час інтервенції Саудівської Аравії з союзниками до цієї країни.

Характеристики:

Стеля: 15 км
Автономність: 16-28 год
Дальність: 5920 км
Вага палива: 1300 кг
Довжина: 11 метрів
Вантажопідйомність: 1700 кг
Вага: 2223 кг (порожній); 4760 кг (максимальний)
Розмах крила: 20 м
Максимальна швидкість: 400 км/год
Крейсерська швидкість: 160 км/год

Модифікації:

~ Block-1 — в квітні 2012 року була представлена ​​модифікація MQ-9 зі збільшеною тривалістю польоту. Модернізований БПЛА зможе перебувати в повітрі на 10-15 годин довше в порівнянні з попередньою версією. Цей результат був досягнутий завдяки додатковим паливним бакам і оновленому шасі, завдяки чому тривалість польоту збільшилася до 37 годин без дозаправки. За повідомленням компанії-виробника, якщо на MQ-9 встановити довші крила (26,8 м замість штатних розмахом 20,0 м), то БПЛА зможе перебувати в повітрі до 42 годин.
~ Block-5 — збільшена потужність двигуна, встановлена ​​друга радіостанція для передачі даних декільком повітряним або наземним об’єктам, збільшена вантажопідйомність.
~ Reaper ER — модифікація із збільшеною (з 27 до 33 годин) тривалістю польоту.

Застосування:

Перший MQ-9 Reaper був поставлений ВВС США в березні 2007 року, а вже в жовтні апарати даного типу виконували бойові завдання в Афганістані. Так, в листопаді 2007 року Пентагон повідомив про знищення керованими авіабомбами GBU-12 Paveway II, скинутими з борта БПЛА MQ-9 Reaper, групи талібів.

Використовується також для патрулювання кордону з Мексикою.

До березня 2009 року в ВПС США знаходилося 195 БПЛА типу Predator і 28 — типу Reaper.

У серпні 2008 року ВПС США завершили переозброєння безпілотними літальними апаратами MQ-9 Reaper першої бойової авіачастини — 174-го винищувального авіакрила Національної гвардії. Переозброєння відбувалося протягом трьох років. Ударні БПЛА показали високу ефективність в Афганістані і Іраку. Основні переваги перед заміненими F-16: менша вартість і експлуатації, велика тривалість польоту, безпеку операторів і можливість їх позмінної роботи при тривалих польотах.

Тактична одиниця:

Тактична одиниця MQ-9 складається з декількох БПЛА, станції наземного управління, комунікаційного обладнання, ЗІП і обслуговуючого персоналу. Екіпаж БПЛА складається з пілота і оператора електронних систем. Залежно від бойового завдання БПЛА може нести різноманітні комбінації озброєнь і електронного обладнання. Так, наприклад, мультиспектральна система наведення AN/AAS-52, виробництва компанії The Raytheon включає телекамери в видимому і інфрачервоному діапазонах, телевізійну систему на основі фотопомноження (Image intensifier) ​​і лазерний далекомір-цілевказівник, призначений для наведення систем озброєння. Є також радар з синтезованою апертурою, призначений для наведення керованих бомб типу JDAM і датчик руху мети.

Бойове застосування:

1 травня 2007 року в ВПС США було створено «крило 432d» — підрозділ для бойового застосування БПЛА MQ-1 Predator і MQ-9 Reaper. Частина розташована на базі ВПС «Крич» в Неваді. Влітку 2007 року розпочалися бойові польоти в Іраку і Афганістані.
До початку березня 2008 року БПЛА Reaper зробили 16 нальотів на цілі в Афганістані, з застосуванням бомб і ракет Hellfire. Наприклад, 4 лютого 2008 Reaper скинув бомбу на вантажівку, що перевозила мінометний розрахунок талібів поблизу Кандагара.
У вересні 2009 року БПЛА Reaper були розміщені на Сейшельських островах для операцій проти піратів в Індійському океані.
У квітні 2010 в Афганістані ударом БПЛА Reaper була убита третя людина в керівництві «Аль-Каїди» Мустафа Абу Язід, відомий також як Шейх аль-Масрі.
7 травня 2012 року ударом БПЛА Reaper був убитий один з керівників єменського крила «Аль-Каїди» Фахд аль-Куса.
22 вересня 2016 року ударом БПЛА Reaper був убитий один з лідерів, лідер «Аль-Каїди» в Ємені Абдаллах аль-Санаані.

Жертви серед мирного населення:

З розширенням використання безпілотної авіації, почастішали випадки ураження мирних жителів в районах бойових дій.

Юридична основа застосування:

Ударів по терористах із застосуванням БПЛА були санкціоновані рішенням Конгресу США, прийнятим після теракту 11 вересня 2001. Однак, з точки зору світового права, застосування БПЛА окремо ніяк не регулюється.

2+

от admin