1+

В умовах прохолодного клімату найбільшу небезпеку становлять переохолодження та обмороження, появі яких сприяють низька температура, вітер і волога. Слід стежити за тим, щоб одяг був зі щільними застібками, але не перешкоджав кровообігу. Відмінні результати дає багатошаровий одяг, наприклад, рукавички, вкладені в руковіци більшого розміру. Верхній шар повинен бути вітронепроникним, а в ідеалі й водонепроникним. Для утеплення між шарами можна прокладати суху траву тощо.
Особливу увагу потрібно звернути на руки та ноги, тому що вони знаходяться на периферії кровопостачання і, як правило, обмороження там більше ймовірні.

Для профілактики обморожень рекомендується знімати взуття і зігрівати ноги у товариша під пахвою і т. п., якщо знаходишся один, необхідно рухати пальцями. Для профілактики обмороження обличчя рекомендується гримасувати, що сприяє посиленню кровообігу. У разі виникнення обморожень або (та) переохолоджень організму, необхідно зігріти потерпілого своїм тілом або теплою водою, тепло укутати, при можливості поміняти вологу одежу, дати гарячу їжу і питво.

НЕ МОЖНА: давати спиртні напої, масажувати обморожені ділянки, тому що їх легко зруйнувати, прикладати сніг і лід, проколювати пухирі, різко зігрівати, особливо вогнем, гарячим камінням і тощо., дозволяти потерпілому ходити, спираючись на щойно обморожену ногу. Якщо обмороження знайти нескладно, то переохолодження не завжди просто розпізнати. Важливо стежити, за появою наступних симптомів: поблідніння та силне некероване тремтіння, ненормально низька температура тіла, слабкість і млявість м’язів, сонливість і ослаблення зору, скорочення частоти пульсу і дихання, втрата свідомості.

Слід пам’ятати, що зігріваючі процедури слід проводити навіть у тому випадку, коли потерпілий не подає ознак життя (в комплексі з штучним диханням і непрямим масажем серця), сказати, що потерпілий загинув, можна тільки тоді, коли реанімаційні заходи не дали результату при нормалізаціїї температури тіла. Спати краще по двоє в одному спальному мішку для взаємозігрівання. Якщо нічлігу, а тим паче проживання в зимових умовах поза житлом, не уникнути необхідно позбутися про спорудження притулку. Перед цим необхідно проаналізувати кількість людей в групі, наявність інструментів (лопата, ножівка …), характеристики снігу (товщина покриву, щільний або розсипчастий, ліпиться чи …), наявність будматеріалів (парашут, брезент, дошки, пластик …) Оцінивши свої здібності, можна обрати тип притулку:

1) Траншея.
Найкраще підходить у випадку одноосібного проживання. Необхідно настелити чого-небудь під низ для ізоляції від снігу, щоб не промокнути, наприклад, хвойних гілок. Якщо сніг щільний, дах можна зробити, нарізавши плит і поклавши їх дашком. Якщо є гілки, пруття і т.п., можна настелити їх в якості даху і присипати снігом, особливо, якщо сніг ліпиться.
2) Під великою ялиною. Вживається в лісі при великій кількості снігу. Навколо стовбура нерідко з’являється поглиблення. З одного боку дерева розводиться вогнище, з іншого — настеляються гілки для сну.
3) Печера. Цей тип притулку рекомендується робити виключно в місцях, де є найбільша кількість (більше двох метрів.), проте одного метра досить для того, щоб спати, а 1,5 метра — щоб готувати їжу (потрібно робити додатковий отвір для вентиляції). Для спорудження такого притулку достатньо Саперської лопати.
4)Іглу. Робиться в щільному снігу, використовуючи ножівку. Нарізаються пласти і викладаються у вигляді півкулі.
5) Вулик. Робиться при наявності брезенту, парашута і т. п. накидається купа гілок і накривається полотнищем, зверху обліплюють снігом. Потім акуратно витягуються гілки і полотнище.
6) За типом сніжної фортеці. Робиться без якихось інструментів, потрібно, щоб сніг ліпився. Для даху краще добути гілки або інший схожий матеріал, щоб вона не обрушилася.
7) При неможливості використання снігу необхідно знаходити притулок поблизу повалених
дерев, які можна накрити гілками для захисту від вітру або використовувати різні складки місцевості.

При спорудженні притулку необхідно спробувати його обігрівати. Пам’ятайте, що чим більший об’єм повітря всередині притулку, тим складніше його обігріти, але, навіть палаюча свічка здатна добре зігріти маленьке приміщення. Вентиляція обов’язкова!

Щоб дізнатись більше долучайтесь до нас :
Наша сторінка — https://www.facebook.com/paramedicIF/
Наша група — https://www.facebook.com/groups/1734563000172931/

1+

от admin