4+

ЗАМІТКА
Стаття публікується не для вихваляння армії агресора, щоб наші воїни могли впізнати даний тип міни, принцип її дії та будову. Адже знання можуть врятувати. Або ж можна використовувати її трофейні зразки проти самих агресорів.

Міна протипіхотна осколкова кругового ураження вистрибувальна натяжної дії. Може також використовуватися як керована.На першій фотографії міна показана зі встановленим електронакольним механізмом НМ. З ним міна може використовуватися або просто як керована міна (приведення в дію електроімпульсом з пункту управління), або в складі комплекту вибухового пристрою НВУ-П (НВУ-ПМ, НВУ-П2), або як некерована з використанням детонаторів обривної дії МВЕ-72 (МВЕ-НС, МВЕ-92).
При використанні міни в варіанті натяжної дії замість НМ на його місце вкручується детонатор серії МУВ з натяжним дротом.

Призначена для виведення з ладу особового складу супротивника. Ураження людини (або декількох одночасно) здійснюється готовими забійними елементами у вигляді пластинкових осколків, що утворюються під час вибуху основного заряду міни з осколкової оболонки у вигляді набору металевих кілець. Ці осколки, маючи певну аеродинамічну властивість, розлітаються в усі сторони, переважно в горизонтальному напрямку при вибуху міни, що злетіла при спрацьовуванні на висоту 40–60 см. Ця ж аеродинамічна властивість зумовлює орієнтовану позицію осколка на польоті й підвищує його пробивну здатність.
Словом, пластиноподібні осколки летять, в основному, по горизонталі, маючи горизонтальне положення і при влученні в ціль врізаються в неї, як лезо бритви або ножа. Це підвищує ефективність міни.
Від автора. У всякому разі, так заявлено в патенті «протипіхотний осколковий боєприпас (RU 2408837)». Як все проходить насправді, автор сказати не може, оскільки не мав справи з цієї міною.
Міна прийнята на озброєння Російської Армії в 2005 році та має поступово замінити міну ОЗМ-72, виробництво якої припинено.

Міна встановлюється вручну в ґрунт, а при неможливості установки в ґрунт — на ґрунт (при цьому міна прив’язується до вбитого в ґрунт кілка.
Термін бойової роботи міни не обмежується. Самоліквідатором міна не оснащена. Елементів невилучення і незнешкодження не має, однак дуже висока чутливість підривника МУВ (якщо використовується він), а особливо детонаторів МВЕ-72 і МВЕ-НС робить витяг знешкодження міни вкрай небезпечним. Може встановлюватися на невилучення за допомогою міни-сюрпризу МС-3 або ж саморобних мін-сюрпризів.При використанні міни у варіанті натяжної дії замість НМ на його місце вкручується детонатор серії МУВ з натяжним дротом.

ПРИСТРІЙ
Пластмасовий корпус (1), який має збоку пустотілий прилив (2). у верхньому торці припливу закріплена втулка (3), що має всередині пороховий вибивний заряд (4) і ударний капсуль-запальник (5). У верхній частині втулка має зовнішню різьбу, на яку можуть накручуватися підривники серії МУВ або накольний механізм НМ. У транспортувальному положенні на втулку нагвинчується заглушка (6). В корпус зверху вставлений снаряд (7) складається з тонкостінного корпусу й двох торцевих кришок (верхньої і нижньої). Зовні на корпус снаряда надітий набір кільцевих пластин (8) однакового внутрішнього і різного зовнішнього діаметра, з яких під час вибуху снаряда будуть утворюватися елементи ураження. Всередині корпус заповнений вибуховою речовиною (9) і по осьовій лінії має порожнину, в якій знаходиться у нижній частині ударно-спусковий механізм (10) представляє собою підпружинений ударник, що утримується на місці стопорною кулькою; до кінця складання ударника приєднаний тонкий трос, другий кінець якого закріплений у хвостовику корпусу міни. Над ударником знаходиться ударний капсуль і детонатор (11). У цій же порожнині розташований і проміжний детонатор (12). Зверху в снаряд вгвинчена герметизуюча технологічна пробка, (13) в центрі якої вставлений бульбашковий рівень (14).

Від автора. Тут я описую пристрій міни спрощено, не вникаючи в усі тонкощі, описані в патенті, які за задумом винахідників призначені для підвищення ефективності міни.Але про одну, дуже помітну деталь міни, що викликає загальне здивування, згадати варто. Це бульбашковий рівень на торці снаряда. Він призначений для того, щоб встановити міну так, щоб снаряд дивився строго вертикально. Як зазначено в патенті, це зроблено для того, щоб розліт осколків відбувався рівномірно на всі сторони у напрямку близькому до горизонтального, чим забезпечується зав’ялений радіус ураження.

ДІЯ МІНИ
Міна встановлюється на поверхні або заривається в ґрунт так, щоб верхня площина снаряда була б нарівні з землею.На втулку (3) замість заглушки нагвинчується Накольний механізм НМ (детонаторів МВЕ-72 або МВ-НС або від пункту управління) або ж детонатор серії МУВ.

Від автора. Опустимо тут правила використання тих чи інших детонаторів. При спрацьовуванні підривника або Накольного механізму від ударного капсуля запалюється вибивний пороховий заряд (4). Тиском порохових газів, які потрапили під снаряд через порожнину припливу (2) снаряд викидається з корпусу. При цьому розмотується трос ударно-спускового механізму, один кінець якого закріплений на ударнику, другий в денце корпусу.

Як тільки снаряд підніметься на висоту 40–60см. і тросик натягнеться, останній тягне збірку ударника вниз. Як тільки збірка опуститься достатньо, щоб кулька опинилась у вільній порожнині, останній викочується і вивільняє ударник. Ударник вдаряє по капсулі. Від нього вибухає детонатор, від якого в свою чергу вибухає проміжний детонатор, що в свою чергу призводить до вибуху основного заряду.

Під час вибуху основного заряду руйнується корпус і кільця дробляться на осколкоутворювальні вражаючі елементи. Розлітаючись, осколки вражають цілі.
Від автора. Хотілося б звернути увагу читачів на те, що якщо снаряд з якихось причин не вилетів з корпусу (наприклад, над міною виявилася гусениця танка), то вибуху не буде. Міна стане просто боєприпасом, який не спрацював штатно. Особливої небезпеки така міна не несе, якщо не намагатися витягти снаряд із корпусу. Вона підлягає знищенню вибухом накладного заряду 800 грам, що укладається на снаряд зверху.
Одразу скажу, що втримати снаряд від вильоту з корпусу ногою не вийде. Занадто велика сила порохового вибивного заряду.

І ще. Радіус ураження розрахований, виходячи з ймовірності потрапляння осколків у цілі. Тобто, чим далі від місця вибуху, тим проміжки між осколками, що розлітаються більші, і ймовірність того, що людина виявиться між осколками, а не на шляху одного з них, збільшується. Однак, варто пам’ятати, що в цій міні осколки плоскі. А всі знають, як далеко може полетіти, скажімо, кришка від консервної банки, пущена під певним кутом до горизонту. Тож, якщо не пощастить, то осколок цієї міни можна отримати досить далеко за межами радіусу ураження. Скажімо, міни ОЗМ-72 за межами її радіусу ураження можна не побоюватися, а ось СТ …

ТАКТИКО-ТЕХНІЧНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ МІНИ СТ
1. Тип міни — протипіхотна осколкова вистрибувальна натяжної дії або керована.
2. Корпус-пластмаса.
3. Вражаючі елементи — плоскі металеві осколки.
4. Маса — 2.5 кг.
5. Маса заряду вибухової речовини (ТГ-40) — 510 гр.
6. Маса проміжного детонатора. — не вказана
7. Маса вибивного заряду (чорний порох) — не вказана
8. Ширина габаритна — 12 см.
9. Діаметр корпусу — 9 см.
10. Висота (по корпусу) — 17 см.
11. Тип датчика цілі ― натяжна
12. Довжина датчика цілі ― до 20м.
13. Час приведення в бойове положення ― залежно від застосованого підривника
14. Зусилля спрацювання (типу МУВ-3) ― 1.5–6 кг.
15. Висота розриву міни ― 0.4–0.6 м.
16. Радіус ураження ― до 20м.
17. Температурний діапазон застосування ― від -40 до +50 градусів
18. Застосовувані детонатори ― МУВ, МУВ-2, МУВ-3, МУВ-4, МВЕ-72, МВЕ-НС, МВЕ-92, електронакольний механізм НМ
Видобування ― Так
Знешкодження ―Так
Самоліквідація / Самонейтралізація ― немає / немає
Термін бойової роботи ― не обмежується
Гарантійний термін зберігання ― 10років
19. Колір ― Зелений. Можливий колір брудно-жовтий
20. Маркування. Маркування стандартне, наноситься чорною фарбою на боковій стінці та містить
• ПОБ ― шифр міни
• РР-6-11― шифр заводу виробника ― номер партії ― рік виготовлення
• Т ― шифр спорядження (Т-тротил)

Рівень безпеки встановлення міни залежить від типу підривника серії Наприклад, при використанні детонаторів МУВ-2, МУВ-3 з моменту висмикування запобіжної чеки до моменту постановки детонатора на бойове зведення залежно від температури навколишнього середовища проходить від 3 хв. (При + 40град.) До 59 годин (при -40 град.).

Міна може також використовуватися з підривником МВЕ-72, або МВЕ-НС мають датчик цілі у вигляді малопомітної тонкої обривності зволікання. У цьому випадку термін бойової роботи міни обмежується терміном придатності батареї живлення типу «373».
Міна використовується як самостійно, так і входить до комплекту вибухового пристрою НВУ-П (5 хв), що має також назву «Комплект Полювання».

Існує навчальний варіант міни під позначенням У-СТ, в якому замість вибухових речовин інертні матеріали, аналогічні за масою й об’ємом справжнім ВВ.
Відомостей про розміри міни, масу заряду вибухової речовини, масу осколкоутворювальних елементів в розпорядженні автора немає. Але ось знімок запозичений із сайту «Український мілітарний портал», який дає загальне уявлення про габарити міни СТ в порівнянні з ОЗМ-72

Щоб дізнатись більше долучайтесь до нас :
Наша сторінка — https://www.facebook.com/paramedicIF/
Наша група — https://www.facebook.com/groups/1734563000172931/
Наш Telegram канал-https://t.me/paramedicIF

4+

от admin