2+

 

«Об’єкт 775» був створений в 1964 році.

Розробка танка «Об’єкт 775» велася два роки — з 1962 по 1964. Для «Об’єкту 775» використовувався комплекс «Рубін».

На відміну від інших ракетних танків ( «Об’єкт 287», ІТ-1), «Об’єкт 775» мав повноцінну башту з литої сталі, яка була оснащена 125-мм нарізною пусковою ракетною установкою, яка могла стріляти як керованими, так і некерованими ракетами.

В якості керованих ракет використовувалися 9М15 «Тайфун» з кумулятивним зарядом, наведення яких на ціль здійснювалося за допомогою напівавтоматичного комплексу «Рубін» по інфрачервоному променю. Ракети «Тайфун» були здатні вражати броньовані цілі на дальності до 4000 м і пробивати 250 мм броні під кутом 60 градусів. Процеси заряджання за допомогою напівавтоматичного механізму, наведення на ціль, пострілу (пуску) і управління польотом ракети проводилися по командам з пульта командира-оператора.

В якості некерованих ракет (активно-реактивних снарядів) використовувалися осколково-фугасні ракети «Бур». Максимальна дальність стрільби «бурами» становила 9 км.

Боєкомплект «Об’єкту 775» перебував в носовій частині башти і становив 24 керовані ракети «Тайфун» і 48 некерованих реактивних снарядів «Бур». Снаряди подавалися в бойове відділення напівавтоматичним механізмом заряджання. .

Пускова ракетна установка «Д-126» мала напівавтоматичний механізм заряджання і дистанційно управлялася командиром-оператором. Д-126 була стабілізована у двох площинах стабілізатором 2Е16.

Екіпаж танка складався з двох чоловік — механіка-водія і командира-оператора озброєння. Вони розміщувалися в башті танка в ізольованій кабіні з поліетилену. Місце механіка-водія було обладнано складною спеціальною системою, що дозволяла йому при обертанні башти постійно дивитися вперед. Дана система являла собою обертову башточку, яка була поміщена всередину основної башти і коли танкова башта оберталася в одну сторону, то башточка механіка-водія оберталася в протилежну.

На «Об’єкті 775» застосовувалася гідропневматична підвіска замість широко використовуваної торсіонної. Вона мала дозуючий (ступеневий) пристрій, який дозволяє змінювати кліренс танка.

Дизельна силова установка і трансмісія «Об’єкту 775» були запозичені у танка Т-64 і зазнали невеликих змін.

Танк «Об’єкт 775» мав малу загальну висоту, яка була досягнута специфічним розташуванням екіпажу, відсутності противідкатних пристроїв і компактному затвору. Мала висота в поєднанні з порівняно невеликими розмірами дозволили посилити бронезахист «Об’єкту 775» в порівнянні з гарматними танками тієї ж маси.

Для ослаблення впливу на екіпаж іонізуючого випромінювання в разі ядерного вибуху були застосовані пластмасові підкладки. Додатково, екіпаж мав комплект протиатомного і протипожежного захисту.

На випробуваннях «Об’єкту 775» було виявлено його хороші рухливість і прохідність, непомітність і менший ступінь уразливості завдяки низькому силуету і змінюваному кліренсу. Це дало поштовх до розробки нової гілки бронетехніки — «винищувачів танків», що відрізняються невеликою висотою і габаритами, але досить потужним озброєнням. Сам же ракетний танк «Об’єкт 775» не був прийнятий на озброєння через складності пристрою і низьку надійність системи наведення керованих ракет, а також із-за поганої видимості екіпажем поля бою.

У зв’язку з тим, що «Об’єкт 775» не був прийнятий на озброєння, опрацьовувався варіант установки «Рубіна» в танк Т-64 ( «Об’єкт 432»). Але при цьому з’ясувалося, що розміщення апаратури управління «Рубіна», яка займала об’єм 200 дм³ при вазі в 180 кг, було дуже важко і невигідно. Крім того, керована ракета довжиною близько 1,5 м також вимагала модернізації компонування Т-64. Тому установку «Рубіна» в Т-64 визнали недоцільною, і роботи по темі були закриті.

На базі «Об’єкту 775» був розроблений танк «Об’єкт 780», екіпаж якого складався з трьох чоловік, які розміщувалися в башті, причому місце механіка-водія аналогічно стабілізувався вздовж напрямку руху бази танка. 125-мм нарізна установка могла стріляти як танковими керованими реактивними снарядами, так і артилерійськими снарядами звичайного типу.

Модифікації:

— Об’єкт 775 — базовий варіант
— Об’єкт 775Т — модифікація з установкою газотурбінного двигуна ГТД-700. Створена на початку 1968 року. Роботи за цим варіантом були припинені разом з роботами над основною модифікацією танка.

ТТХ:
Бойова маса, т: 36
Екіпаж, чол.: 2

Роки виробництва: 1962

Розміри:
Довжина корпусу, мм: 6117
Довжина з гарматою вперед, мм: 7200
Ширина, мм: 3415
Висота, мм: 1750
Кліренс, мм: змінний

Озброєння:
— 125-мм нарізна пускова установка Д-126
Боєкомплект гармати:
— 15 ПТУР «Рубін»
— 22 НУРС «Бур»
Дальність стрільби, км:
— ПТУР: до 4
— НУРС: до 9
Кулемети:
1 x 7,62-мм СГМТ

Рухливість:
Двигун 5ТДФ дизельний з наддувом
Максимальна потужність: 700 к.с.
Швидкість по шосе, км/год: 66-70
Запас ходу по шосе, км: 500-600
Подоланий підйом, град: 30
Подоланий брід, м: 1,4 (5 з ОПВТ)

Автор: Григорій Коваль

2+

от admin