2+

Mamba — південно-африканський повнопривідний неплавучий панцерний транспортер із захистом від мін та засідок (англ. Mine-Resistant Ambush Protected (MRAP)). Збудований на базі шасі Unimog. Транспортер виробляє Land Systems OMC, дочірнє підприємство BAE Systems.

Бронеавтомобілі з захистом від мін і засідок, MRAP – клас броньованих військових автомобілів, спеціально розроблених для захисту екіпажу від підриву на СВП та засідок (стрілецької зброї).

На відміну від звичайних броньованих автофургонів (малюнок. 1, а) машини класу MRAP (малюнок. 1, б) мають високий силует, що формується клиноподібною формою днища для розсіювання ударної хвилі від міни. Багато сучасних моделей MRAP використовують стандартні шасі повноприводних автомобілів.

У 1970-х років у ПАР почали розробляти автомашини для проведення операцій в районах дії повстанських загонів. Нові машини потребували у першу чергу захисту від часто встановлюваних мін та саморобних вибухових пристроїв (СВП). Внаслідок розробок появились захищені транспортери Casspi, за довгі роки експлуатації якого не загинула жодна особа, що перебувала у ньому, та Buffel. Їх об’єднувала конструкція з специфічним клиновидним дном, що відводило силу вибуху від кабіни екіпажу.

Маючи багатий досвід проектування машин із захистом MRAP, компанія Land Systems OMC почала розробляти у 1990-х роках модель Mamba на шасі німецької двоосної вантажівки Unimog, спеціально призначену для пересування по пересічній місцевості Африки. Для розробки прототипів використали надлишкові кошти від виробництва захищеного транспортера Buffel.

Конструкція

Від Unimog машина успадкувала гарну прохідність, а від попередніх конструкцій похилені панцирні пластини клиноподібного днища, призначених для протистояння прямої дії вибухової хвилі, уламків. Верхня частина кузову витримує попадання куль стрілецької зброї, уламків мін, гранат, артилерійських набоїв малого калібру. У куленепробивному склі влаштовано амбразури для ведення вогню екіпажем з стрілецької зброї. Спереду сидять водій та командир, над місцем якого у даху розміщено люк, поряд з яким може встановлюватись кулемет. У задній частині кабіни може розміститись до 9 військових з озброєнням. Вони можуть покинути транспортер або через задні двері, чи через люки у даху. При випробовуваннях у Раді з наукових і промислових досліджень (англ. Council for Scientific and Industrial Research, (CSIR)) в Преторії модифікація Mamba Mk5 успішно витримала вибух 10 кг вибухової речовини під корпусом та 14 кг під колесом.

Модифікації машини можуть бути платформою для встановлення легких видів озброєння, перевезення вантажів. Пропонувалось використовувати Mamba для перевезення VIP-осіб.

Mamba модифікацій Mk2, Mk3 була куплена для Південно-Африканських національних сил оборони, частину використовує військова поліція. Модифікація Mk2 може бути перероблена у Mk3. Окремі модифікації виготовляються для Збройних сил Великої Британії, Естонії, Швеції.

На його основі було створено транспортер RG-31 Nyala, який широко експортується, є багатоцільовою машиною миротворчих сил в Іраку, Афганістані, сил ООН у колишній Югославії, згодом RG-33. Також машину в Іраку використовують приватні охоронні компанії.

Загальна характеристика.

Країна-виробник — ПАР.
Роки виробництва — 1995 — сьогодення.
Роки експлуатації — 1995 — сьогодення.
Модифікації Mk1 • Mk2 • Mk3 • Mk4 • Mk5
Бойова вага, т — 5,6-6,8 (залежить від модифікації).
Екіпаж, осіб — 2.
Десант, осіб — 9.
Довжина, мм — 5.460.
Ширина, мм — 2.205.
Висота, мм — 2.495.

Озброєння

Кулемет — 1×7,62-мм
двигун турбодизель
Mercedes-Benz OM 300, потужність двигуна, к.с. (кВт)123 (92).
Еолісна формула — 4×4.
Швидкість по шосе, км/год. — 102.
Запас ходу по шосе, км — 900.
Подоланний підйом, градусів — 60.
Подоланна стінка, м — 0,4.
Подоланний рів, м — 0,9.
Подоланний брід, м — 1,0.

Автор: Юхим Коломієць

2+

от admin