1+

Радянські бронетранспортери стали базою відразу для двох зенітних самохідних установок, що відрізняються один від одного не тільки озброєнням, а й конструкцією. Машини, оснащені автоматичними гарматами калібру 23 і 37 міліметрів, призначені для супроводу військ на марші і знищення низько літаючих цілей.

У світлі тенденцій останнього часу такі ЗСУ можуть використовуватися для атаки ударних вертольотів, але навряд чи вони зможуть впоратися з сучасними гвинтокрилими машини.

Самохідку з гарматами калібру 23 міліметра створили найпростішим чином. На рідний погон башти встановили новий агрегат зі спареної ЗУ-23-2. Зенітна установка змонтована на оригінальній поворотній турелі: позаду і трохи з боків стрілок закритий протикульовим бронюванням. Таким чином, він частково захищений металевими листами, але при цьому має можливість спостерігати за обстановкою навколо і обстрілювати цілі. Судячи з фотографій, зенітне знаряддя ЗУ-23-2 при установці на бронетранспортер зазнало мінімальних змін. Корективам піддалися лише деякі частини його верстата.

Другу нову машину військової ППО озброїли 37-мм гарматами 61-К. Досить великі габарити цього знаряддя, противідкатні пристрої зажадали внести серйозні поправки в конструкцію машини-носія. При переробці в таку зенітну самохідку БТР-60ПБ позбувся десантного відділення. Під час переобладнання базового бронетранспортера з нього забирається майже вся верхня частина корпусу від відділення управління до моторно-трансмісійного відділення, а на її місце встановлюється широка і довга горизонтальна платформа, що служить підставкою для поворотної башти. Башта такої зенітної самохідки є зварний агрегат з нахилених всередину панелей, усередині якого розміщено дві зенітні гармати і робочі місця їх розрахунку.

Горизонтальне наведення знарядь 61-К здійснюється за допомогою повороту всієї башти, вертикальне — підйомом ствола.

З наявних відомостей відомо, що розрахунок зенітних гармат складається з трьох чоловік. При цьому два навідника мають власні приціли, винесені на спеціальних штангах.

Неважко здогадатися, що ці кубинські зенітні самохідні установки на базі бронетранспортера БТР-60ПБ мають не дуже високий бойовий потенціал.
При дальності стрільби до 2,5 (ЗСУ з 23-мм гарматами) або 4 (гармати 61-К) кілометрів такі бойові машини не можуть повноцінно боротися з сучасними літаками і вертольотами. Розвинені в технічному відношенні військово-повітряні сили зможуть атакувати і знищувати подібні зенітні самохідки з безпечної відстані, не входячи в їх зону дії.

Автор: Григорій Коваль 

1+

от admin